Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpravodaj 2/2022

18. 12. 2022

 

 

 

 

25. výročí

Založení organizace INNA Havířov

                 1997-2022           

 

Děkujeme všem sponzorům, partnerům a našim

příznivcům za dlouhodobou pomoc, podporu a

spolupráci.

Velmi si vážíme toho, že i nadále zůstáváte našimi

 příznivci a každý rok nám pomáháte.

 Bez vás a Vaší pomoci bychom naši činnost v takovém

 rozsahu nemohli vykonávat.

                              

Citát:

Přátelství je to nejcennější, co člověk může získat.

                                                               Jaroslav Foglar

 

Našim členkám a nyní i členům přejeme, abychom se nadále pravidelně setkávali s takovým potěšením a radostí jako dosud, a měli si i nadále co říct, a společně prožívat příjemné chvíle nejen na rekondičních pobytech, ale také i při akcích, které organizujeme, a které na nás v letošním roce čekají.

 

Naše organizace INNA vznikla 24. března 1997 jako ZO SPCCH.

Iniciátorkou založení byla paní Stráníková Anna, která byla krátce po operaci a přišla do ostravského klubu „Amazonky“ se poradit, jak založit takovou organizaci v Havířově.

V té době jsme tam s Ilonkou Rumlovou a Majkou Žídkovou klub pravidelně navštěvovaly. Tak jsme se rozhodly klub založit.

Předsedkyní se stala paní Stráníková Anna, místopředsedkyní paní Marčová Marta a účetní paní Ilonka Rumlová.

Ze začátku nás bylo pouze deset členek po ablaci prsu, ale postupně přicházely další ženy i s jinými diagnózami nádorového onemocnění. Ze začátku to bylo náročné, protože jsme se neměly kde scházet, a tak schůzky byly v MŠ na Lipové ulici, později v penzionu Luna na Šumbarku, a nakonec nám vyšel vstříc ČSŽ a několik let jsme se scházely v Bambinu.

Protože jsme se chtěly scházet častěji než jednou měsíčně, pronajaly jsme si prostory na Příčné ulici a osm let jsme se tam scházely, a to už každý týden. Když jsme v roce 2011 neměly finance na nájem, tak nám pomohl Magistrát a začaly jsme navštěvovat Centrum Volnočasových aktivit na Horymírové ul., které se zrovna v květnu otevřel,o a jsme zde dosud už 10 let..

Spolupráce s Ligou proti rakovině.

Hned od založení organizace jsme se staly členy Ligy proti rakovině a začaly spolupracovat a věnovat se prevenci.

Liga proti rakovině pořádá každoročně „Český den proti rakovině“, a tak jsme se v roce 1999 do organizace v Havířově zapojily. První akce byla ve spolupráci s Magistrátem a další roky vše zajišťujeme samy, letos to bude už naše 24. sbírka.

Liga proti rakovině nám hodně pomáhá, vzděláváme se, pořádá každý rok rekondiční pobyty pro onkologické pacienty a finančně přispívá na pobyt. Máme zde rehabilitační procedury, cvičení, procházky, přednášky, jezdíme i na výlety a je zábava.

Setkáváme se zde s kolegyněmi z jiných onkologických organizací z celé České republiky a navazujeme přátelství.

Když jsme neměly dostatek financí, pomohla nám LPR i finančně na organizaci našich rekondičních pobytů, které celá léta organizujeme a procestovaly jsme už  velkou část České republiky a zorganizovaly pobyt také na Slovensku.

Rády jezdíme na konference LPR, z Děkovného koncertu za květinky, který Liga pravidelně organizuje v Betlémské kapli v Praze, si vždy odnášíme úžasný zážitek.   Děkujeme 

Spolupracujeme také s Aliancí žen s rakovinou prsu.

Založily jsme ji v roce 2002 a od té doby se zapojujeme i do jejích akcí, pod názvem „Dokážeš to taky“. Za těch dvacet let těch akcí bylo opravdu hodně.

Aliance klade také velký důraz na prevenci, dokonce jsme získaly osvědčení školitele pro prevenci na školách, v klubech a pracovních kolektivech. Získala jsem osvědčení v roce 2004 a později se ke mně připojila kolegyně Eva, se kterou dělám přednášky a preventivní akce doposud.  Děláme edukace při Dnech zdraví, při Veletrhu sociálních služeb, kde nám pomáhají i další dvě Marty. Pomáháme při bohumínské akci „Plaveme prsa“, kde rovněž každý rok s Evou edukujeme.

Zúčastnily jsme se také konference „ Reach to recovery“ v Praze, s mezinárodní účastí, nejen z Evropy, ale z celého světa. Uvědomily jsme si, na jaké vysoké úrovni je v naší republice zdravotnictví, prevence a osvěta. Jaké máme štěstí, že můžeme jet po operaci do lázní a máme pravidelné kontroly. Navíc v ČR pracuje přes padesát takových organizací jako jsme my, které pomáhají onkologickým pacientům, kde můžete přijít a poradit se. Aliance pomáhá i ženám po recidivách a organizuje pro ně pobyty a aktivity.

Spolupráce s Magistrátem města Havířova

Od začátku spolupracujeme s Magistrátem města Havířova, máme velmi dobré vztahy a zúčastňujeme se většiny akcí, které Magistrát organizuje. Máme velmi dobrou spolupráci s odborem sociální oblasti, setkáváme se pravidelně a máme dobrou komunikaci.

Chci poděkovat paní Lepíkové Miroslavě a paní Bc. Kubíčkové Urszule, za krásný přístup k seniorům, za jejich vstřícnost, pomoc a spolupráci.   Jste úžasné a empativní.          Mnohokrát děkujeme.

 

Spolupráce s onkologickými organizacemi v regionu

Už od roku 2010 se pravidelně jednou ročně schází zástupci jednotlivých organizací v jednom z klubů a hostitelská organizace zajišťuje program i s občerstvením.

Máme možnost si popovídat o tom, jak se nám daří, co se nám povedlo, nebo naopak nepovedlo, a hlavně se společně pobavíme.

Letos v červnu se uskuteční regionální setkání už podruhé u nás v Havířově, to první se uskutečnilo v roce 2013.

Tak nám zase začne práce, vymyslet a vytvořit pro své kamarádky program, aby se u nás cítily dobře.

Rády se s kolegyněmi opět setkáme.

 

Rekondiční a ozdravné pobyty

Za těch uplynulých dvacet pět let jsme spolu zorganizovaly spoustu rekondičních pobytů, bylo jich celkem padesát tři. Jsou tam započítány i ty, které jsme organizovaly ve spolupráci s LPR a těch bylo sedm. Na rekondicích V Meziboří, Na Pleši a v Lázních Toušeň máme vždy skvělé procedury, které jsou součástí pobytu a na těch námi organizovaných pobytech si vždy zajistíme „balíček procedur“, podle toho, kolik financí dostaneme od našich sponzorů, nebo od Magistrátu. Pak můžeme přispět členkám, a tak jim ulehčit v jejich finanční situaci.

Do loňského roku jsme jezdily hromadnou veřejnou dopravou, vlaky a autobusy. Bohužel nám přibyla léta, která si samozřejmě nechceme připustit, ale na tahání kufrů do vlaku a při přestupech, na to už opravdu nemáme

A tak zase díky Vám milí sponzoři, můžeme i částečně přispět na dopravu, kterou se dostaneme až na místo, ale zase si už nemůžeme dovolit jet hodně daleko. Protože doprava je a bude čím dál dražší.

Od letošního roku můžeme jezdit s Ligou proti rakovině do Lázní Libverda, Mšené a do Lázní Kundratice.  Příští rok se budeme snažit rychleji přihlásit, ale bohužel nemůžeme jet kolektivně, protože pobyty jsou pro klienty z celé České republiky a pro určitou početně omezenou skupinu klientů. Takže pokud chce jet větší část členů klubu společně, musíme si i nadále pobyt zorganizovat samy.

Prevence od roku 2002- od založení Aliance.

Naše první velká akce byla pod názvem „Avon road show už v roce 2002, kdy jsme se na náměstí v Havířově a také u OD Tesko odvážily oslovovat ženy, aby využívaly mamografické vyšetření, které je hrazeno ženám od 45 let co dva roky.  Také Avon pomáhá a daruje každý rok poukázky ve výši 200,- Kč na mamograf ženám mladším čtyřiceti pěti let. Mladé ženy se mohou objednat a cenu mamografu si doplatit.

„Jablíčkový den“ jsme organizovaly pět let.

Byla to krásná akce, ale bohužel byla fyzicky dost náročná, a tak jsme po zralé úvaze tento projekt po pěti letech opustily.

Ve spolupráci s panem ředitelem Životických sadů, který nám každý rok věnoval 100 kg jablíček a 100 kg jsme samy zakoupily, a nabízely zdarma občanům Havířova, spolu s letáčky o důležitosti prevence, nejen nádorů prsu.

 Doporučovaly jsme využívat všechna nám dostupná preventivní vyšetření. (jako zubní, gynekologické, prevence  střev atd.)

Občané byli zpočátku zaskočeni, mysleli si, že nabízíme jablíčka za peníze, ale když zjistili, že jsou zdarma, rozpovídali se o tom, jak využívají prevenci, a nebo přiznali, že zatím o prevenci nepřemýšleli, ale dají na naše rady. Protože zdraví je to nejcennější co máme, a musíme se více starat sami.

Sakura 2020

V roce 2020 jsme zasadily v Centrálním parku v Havířově tři stromky sakury, ve spolupráci s Aliancí, která nám stromky uhradila. Na Magistrátě nám vytypovali místo, a pan vedoucí  Zámeckého dvora nám velmi pomohl se sázením. Bohužel covid 2020 nám zkomplikoval situaci a nemohli jsme kvůli lockdownu slavnostně odhalit pamětní desku, a tak se tato akce posunula až na červen 2021, kdy došlo k částečnému uvolnění a mohli jsme se u sakur sejít, a při písni „Znovu se zrodit“ jsme uvázaly dvě růžové stuhy, jako symbol ženských prsou a modrou stuhu – symbol mužů.  Každoročně 70 mužů onemocní rakovinou prsu, proto je prevence důležitá i u mužů, protože včasný záchyt znamená opravdu záchranu života.

Kvetoucí sakury jsou symbolem každoročního znovuzrození a symbolem naděje pro onkologické pacienty, symbolem naděje, která nikdy nezhasne.

Plánujeme, že   každý rok na jaře se sejdeme u kvetoucích sakur a zavzpomínáme na naše společné aktivity a také na naše kamarádky, které bohužel už nemohou být s námi.

 

Co mi klub dal aneb proč chodím ráda do klubu?

Požádala jsem kolegyně, aby se vyjádřily k této mé otázce.

Jarmilka  napsala:

Do našeho klubu INNA už chodím 6 let, a to velmi ráda.        Dal mi mnoho nových zážitků, rozšířil životní obzor. Těším se na každé setkání s kamarádkami již celý týden dopředu.

Základem našeho klubu jsou teď dvě Marty a Emilka. Vše plánují a starají se o nás, jako o vlastní děti.

Kllub INNA je pro mne každodenním kořením života.

Rada onkologa: „INNA je skvělá droga“.                            Vděčná členka Jarmila L.

Děkuji za názor a moje odpověď : Jarmilko, bez Tebe by to nebylo ono. Tvoje nekončící zásoba vtipů je úžasná.                  Ty dokážeš okořenit každou akci, jsi naše sluníčko.

Marie napsala :

Ráda bych poděkovala především oběma Martám, Marčové a Mokrošové, za jejich příkladnou snahu a obětavost při zajišťování naší zábavy, rekondic a dalších mnoha činností, s tím spojených. Jejich neúnavnost je příkladná při potížích, které nese doba, i tak jsou stále připravené být akční a ochotné řešit cokoliv.  

Slova díků jsou jen malou odměnou, měly bychom se více snažit zapojovat a být nápomocné jejich činnostem pro náš klub.  Vždyť je nám všem pospolu pěkně, když se tak můžeme každý týden setkávat.  Marie Koběrská

Naše odpověď: Děkujeme za slova chvály, doufáme, že to tak cítí většina. Díky za tvoje návrhy na akce, a oceňuji tvůj klid a pohodu.

Dana napsala:

Jmenuji si Danuše F… Klub navštěvuji jen krátce, a to od podzimu 2021. Jsem novou členkou a pokaždé se na setkání těším.

Těším se na své kamarádky, které jsou pro mne velkou oporou a tzv. „Druhou rodinou“.

 Čas strávený v tomto prostředí mi umožňuje zažít chvíle, kdy si mohu popovídat, zažít legraci a poznat nová místa. Akce, výlety a rekreace, které se pořádají jsou pro mne přínosem a velmi mě obohacují. Jsem ráda, že jsem členkou klubu a mohu ho navštěvovat. Jsem ráda, že jsem poznala nové, milé a příjemné lidi.

Odpověď: Díky, jsi skvělá a přátelská, ihned jsi zapadla do kolektivu.

Můj život s INNOU

Patřím mezi zakládající členky klubu INNA  Havířov – tehdy mi bylo 56 let.

V klubu jsem se seznámila s mnoha ženami s podobným onkologickým onemocněním a staly se z nás dobré kamarádky.

 Během těch 25 let jsme prožily mnoho hezkého, neprobíraly jsme naše onemocnění, ale braly a bereme život z té hezčí stránky: 2-3 rekondiční pobyty ročně s klubem a s LPR, návštěvy divadla v Ostravě, každoroční zájezd, kde dopravu hradí Magistrát. Společné vycházky po okolí.

Nejvíc jsem se však těšila na pravidelné každotýdenní schůzky v CVA u kafíčka nebo čaje, kde jsme měly někdy přednášky, program podle plánu, jindy slavíme svátek či narozeniny se zákuskem. Bez těchto schůzek by byl můj život jednotvárnější.

 Bohužel, během těchto uplynulých 25 let jsme se musely s některými kamarádkami rozloučit navždy, ale takový už je život – rády na ně u fotek vzpomeneme.

 Jsem ráda, že mám možnost být členkou klubu INNA a taky trochu přispět k jeho organizování. Ilona Rumlová

Odpověď: Nebuď skromná Ilonko, vedla jsi skoro dvacet let účetnictví a skvěle, jsi organizační typ a skvělá kamarádka. Díky že jsi.

 

Mezinárodní spolupráce s klubem „Venuša“

z Liptovského Mikuláše

 

Naše spolupráce začala v roce 2011, kdy do klubu přišla nová členka Eva, která bydlela v Liptovském Mikuláši a byla spojkou mezi oběma kluby.

Za těch deset let jsme prožily společně hodně hezkých chvil.  Pozvaly jsme je dvakrát na havířovskou akci „Havířov v květech“, byly nadšené a moc se jim u nás líbilo.

Také jsme strávily společně i rekondiční pobyt na Slovensku, v jejich Lázních Lúčky.

Tam jsme se více poznaly, užily si pobyt, termální bazén a navázaly přátelství, které trvají dodnes, a občas se navštěvujeme.

Byly jsme také s nimi na výletě v Lázních Bojnice, v Čičmanech, navštívily betlém v Rajecké Lesné, a zastavily jsme se také v Žilině.

Strávily jsme společně nádherný den.

Vyměňovaly jsem si zkušenosti, navštěvovaly navzájem společné akce, a právě v Liptovském Mikuláši jsme se s nimi zúčastnily jejich „Jablíčkového dne“.

Akce se nám velmi líbila, měla smysl, a tak jsme ji začaly organizovat u nás v Havířově a jak jsem psala, trvala pět let.

Koncem loňského roku jsme musely spolupráci po deseti letech z jejich strany ukončit, což nás velmi mrzí. ale doufám, že se ještě někdy uvidíme, a naše přátelství potrvá nadále.

Naše činnost je velmi bohatá, těch akcí jsme zorganizovaly daleko více než jsem zde mohla popsat. A za naši činnost jsme byly oceněny.

Ocenění osobností sociální oblasti

Magistrát města Havířova ocenil už dvakrát osobnosti v sociální oblasti, poprvé to bylo v roce 2006, kdy byl oceněn celý kolektiv, tehdy ještě pod názvem „Základní organizace INNA Svazu postižených civilizačními chorobami“.

Teprve v roce 2010 jsme se osamostatnily a pracovaly jsme jako „Občanské sdružení“ a od roku 2014 podle nového Občanského zákoníku jsme INNA zapsaný spolek Havířov.

  •  

V dubnu roku 2019 byla oceněna paní Marčová Marta, vedoucí organizace INNA za dlouhodobou spolupráci s onkologickými pacienty.

Velmi mne ocenění potěšilo, ale to, že máme takové aktivity je týmová práce, není to jen moje zásluha.

Bez Vás děvčata, a nyní i hoši, protože od loňského roku máme ve svém kolektivu i muže, by to opravdu nešlo.

Děkuji Vám všem, za to, že se zapojujete do všech akcí, které s výborem organizace naplánujeme.

A bez Vás naši milí sponzoři, partneři a příznivci, bychom takové aktivity nemohli v takovém rozsahu vykonávat.

Děkujeme, a doufáme, že budeme i nadále spolupracovat.

Za INNA z. s. Havířov,

 předsedkyně organizace Marta Marčová

 

Pokud Vás-onkologické pacienty naše aktivity zaujaly, neváhejte a přijďte se k nám do klubu podívat.

Uvidíte, že jsme pohodový kolektiv žen, nebavíme se o nemocech.  Naopak, žijeme aktivně a vážíme si každého dne.

V případě potřeby umíme ze svých zkušeností poradit, povzbudit a pomoci.

Kde nás najdete?

Schůzky máme každý čtvrtek v „Centru volnočasových aktivit“, ulice Horymírova 9a, za velkým věžákem naproti nemocnice . Scházíme se od 14.30 hodiny.

O činnosti se více dovíte na našich  webových stránkách. Zpravodaj si můžete přečíst na stránkách Aliance žen s rakovinou prsu,v sekci pacientské organizace- zpravodaje, a také na stránkách Ligy proti rakovině.

Kontakt:       Vedoucí klubu : tel. 732 146 500

                       Email: havirovinna@seznam.cz

                       Web. stránky: innahavirov1997.estranky.cz

          Rajče: www.martajedna.rajce.net

Pro pacienty v čekárnách v nemocnici a naše příznivce

V Havířově dne 15. března 2022

Zpracovala : Marčová Marta, vedoucí INNA z.s.  Havířov

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář